Η αξιοπρέπεια είναι ένας δρόμος που τον περπατάς μόνος
Κάπου διάβασα, ότι ο καθένας από εμάς, είναι μια αντανάκλαση της σχέσης που έχει με τον εαυτό του και φέρεται ανάλογα. Για έναν άνθρωπο που...
Κάπου διάβασα, ότι ο καθένας από εμάς, είναι μια αντανάκλαση της σχέσης που έχει με τον εαυτό του και φέρεται ανάλογα. Για έναν άνθρωπο που...
Ποτέ μου δεν έψαχνα ανθρώπους. Πάντα με προλάβαιναν αυτοί . Έρχονταν εκείνοι σε μένα. Κρυμμένοι όλοι πίσω από μια οθόνη, ένα κινητό, έναν υπολογιστή....
Ξέρεις δε με πείραξε που τελείωσε. Έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις. Έχουν πάντα αρχή, μέση και τέλος, σαν τα βιβλία που διάβαζα τα βράδια, πριν...
Ο καθένας από μας κουβαλά τον τόπο του είτε το θέλει είτε όχι. Είναι οι μνήμες, τα παιδικά του όνειρα και τα μαθήματα ζωής που...
Ημέρα Μαρτιάτικη, ηλιόλουστη, φωτεινή, ζεστή κι υπέροχη. Όλα μοσχοβολούν κι ευωδιάζουν γύρω σου. Πετάγεσαι από το κρεβάτι. Μια σκέψη τριγυρίζει στο μυαλό σου....
Σαρακοστή, μέρες άγιες, μέρες νηστείας και συλλογισμού! Μέρες που πρέπει να απομακρυνθείς από ότι αγαπάς… Είναι η περίοδος που πρέπει να φτάσεις στα όρια σου,...
Ναι, το παραδέχομαι: εθισμός είναι τα ταξίδια! Ίδίως με αεροπλάνα! Τουλάχιστον για μένα! Χούγια επαγγελματικά – και όχι μόνο – του όμορφου και υπέροχου παρελθόντος!...
Zug, Ελβετία 1975 Τρεις Οκτωβρίου και η θερμοκρασία έχει πέσει αισθητά. Φθινόπωρο πια, και εδώ στο βουνό “Hochwatch” στο Zug της Ελβετίας η αίσθηση χειμωνιάτικη....
Ξέρεις τι σε περιμένει. Ο έρωτας έχει πια την ίδια μορφή με ένα καρκίνωμα στο κορμί σου. Έχει γίνει αφορμή για ανώφελες χαρές και...
Υπάρχουν κάποιοι έρωτες που δεν αλλοιώνονται στον χρόνο. Οι ανεκπλήρωτοι. Αυτοί που ήρθαν, μας καθήλωσαν, μας γέμισαν ελπίδα, γέλιο, δάκρυ, απογοήτευση, απόρριψη. Έμειναν...
«Είσαι δυσλεξικός και είμαι πολύ περήφανη για σένα..» Ναι αγάπη μου είσαι δυσλεξικός, είναι δεδομένο δεν μπορούμε να το αλλάξουμε! Μέσα στην ανθρωπότητα ο κάθε...
Πλησιάζοντας προς τη Μεγάλη Εβδομάδα, την εβδομάδα των Παθών, αναλογίζεται κανείς πως μέσα από το βίο του Θεανθρώπου, όπως τον διαβάζουμε κάθε...
Αγαπημένο μου ημερολόγιο, Αθήνα, Πέμπτη 22η Σεπτεμβρίου 2016 Ο ήλιος σήμερα ανέτειλε στις 07:13΄. Νωρίς το πρωί, εν ώρα ψιλόβροχου, θαυμάσιο, πολύχρωμο, ουράνιο τόξο ξεπρόβαλε,...
Και ναι! Έρχονται και κάποιες ημέρες, που νιώθεις «διαφορετικός». Έρχονται μέρες που μετριούνται σε στιγμές «διαφορετικότητας». Βρίσκεσαι σε παρέες που όλοι γελούν, μιλάνε δυνατά, διασκεδάζουν...
Πώς είναι αλήθεια εκεί πάνω Βιρτζίνια; Υπάρχει και στον ουρανό το αίσθημα του φόβου ή μήπως αυτός είναι προνόμιο μόνο των ζωντανών; Αν μπορεί βέβαια...
Δυο είναι οι μεγάλες μάχες μας. Η πρώτη είναι της επιβίωσης. Η δεύτερη είναι η συνεχής προσπάθεια να απλοποιήσουμε τη ζωή μας και να πάρουμε...
Όλα όπως τα άφησες είναι. Περιμένουν εσένα. Ένα ανοιχτό βιβλίο που το παράτησες σε μία τσαλακωμένη σελίδα και δεν γύρισες να το κλείσεις. Μια τσακισμένη...
Και τώρα λοιπόν που το ποτήρι ξεχείλισε, ήρθε η ώρα να το παραδεχτώ. Από σήμερα μπορείς να μετράς ακόμα μία νίκη. Ναι, καλά κατάλαβες. Σε...
Τρέχεις, τρέχω, κυνηγώ κι αν χάσουμε την ζωή μας στον τερματισμό φταίει η μοίρα! Όχι φίλε μου δεν πάει έτσι. Την τελευταία να την κατηγορήσεις...
Σε λένε Οδυσσέα. Μα μάλλον, έζησες σε λάθος εποχή. Όνομα που βρήκαν να σου δώσουν! Αργότερα έμαθες πως υπάρχουν πολλά που μπορείς να υποδυθείς σε...
Ένα λιοντάρι κάποτε συνομιλούσε με ένα μυρμήγκι. Σε μία στιγμή, τον ρώτησε με έντονο ενδιαφέρον: -Πάντοτε απορούσα πώς μπορείς και αντέχεις και στις πιο άσχημες...
Όχι ρε δεν θα το πεις έτσι. Άκου κάτι, το να λέμε κάνω αυτό γιατί εσύ δεν μου δίνεις σημασία, δεν με θέλεις κτλ, είναι...
Παλεύοντας με τους δαίμονες που σε κατατρέχουν, τους εφιάλτες που σε ξυπνούν μέσα στη νύχτα και σε τρομοκρατούν, τις Ερινύες που σε κυνηγούν, τις ανασφάλειες...
Χαίρετε. Ξημερώνει η 25η Μαρτίου. Συμπληρώνονται 200 χρόνια από τον εθνικό ξεσηκωμό. Προβληματίστηκα αρκετά για το είδος του άρθρου που έπρεπε να γράψω. Η πιο...
Αγαπητέ νεοέλληνα. Αυτό το κείμενο γράφτηκε για εσένα. Για εσένα που απέχεις συνειδητά από ημέρες σαν τη σημερινή με το πρόσχημα ότι η πατρίδα σου...